Ogólne założenia opiekuńczo-wychowawcze w gr. II

Ogólne założenia opiekuńczo-wychowawcze

GRUDZIEŃ-STYCZEŃ 2018/2018 GRUPA II

1. Gdy odwiedzi nas święty Mikołaj…
- Zapoznanie się z postacią świętego Mikołaja; poznanie jego atrybutów, doskonalenie wyobraźni poprzez naśladowanie ruchem czynności wykonywanych przez świętego Mikołaja (ubieranie się, pakowanie prezentów, noszenie worka, wskakiwanie przez komin itp.);
- Nauka piosenek i wierszyków o świętym Mikołaju i jego pomocnikach;
- Przygotowanie listy wymarzonych prezentów i umieszczenie ich w pociągu prowadzonym przez Rudolfa i inne renifery;
- Lepienie postaci świętego Mikołaja z masy solnej;
- Pieczenie ciasteczek dla świętego Mikołaja.

2. Święta tuż, tuż…
- Zapoznanie się z tradycjami Świąt Bożego Narodzenia: wysyłanie świątecznych kartek dla najbliższych, robienie ozdób choinkowych i ubieranie choinki, pieczenie ciasteczek i zdobienie ich lukrem oraz kokosem, poznanie zapachów charakterystycznych dla Świąt Bożego Narodzenia, wspólne kolędowanie (śpiewanie oraz swobodna instrumentalizacja wg C. Orffa).
- Rozumienie określeń i prawidłowe ich stosowanie przy ubieraniu choinki: błyszczący, kruchy, delikatny, na górze, na dole, wysoko, nisko.

3. Hu, hu, ha… nasza zima zła!
- Uwrażliwienie na piękno zimowego krajobrazu, poznanie właściwości śniegu (zimny, lepki, klejący, topniejący);
- Dostrzeganie zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla zimy – spadający śnieg, lodowe sople, zimny i mroźny wiatr;
- Rozumienie konieczności ciepłego ubierania się zimową porą, prawidłowe nazywanie części zimowej garderoby – szalik, czapka, rękawiczki, kurtka, buty zimowe.

4. Droga babciu! Drogi dziadku!
- Określanie stosunków panujących w rodzinie i tworzenie drzewa genealogicznego;
- Nauka wierszyków i piosenek o dziadkach,
- Tworzenie prezentów dla dziadków,
- Uwrażliwienie na osobę babci i dziadka, uzmysłowienie ogromnej roli dziadków w życiu dzieci oraz nauka szacunku i życzliwości wobec osób starszych.

5. Zimowe przedstawienie dla dzieci.

6.Nasze żłobkowe święta:
4.12 – Dzień Górnika;