Tęcza
Konik Słońce Chmura

Adaptacja

Drodzy Rodzice!

Jest nam niezmiernie miło, że zdecydowaliście się na rozpoczęcie przygody Waszego Maluszka z naszym żłobkiem. Jak wiadomo, adaptacja dziecka jest trudnym i procesem, zarówno dla niego jak i całej rodziny. Wiąże się to z licznymi problemami i wątpliwościami pojawiającymi się na każdym etapie tego procesu. Jednakże właściwe przygotowanie siebie (rodziców, prawnych opiekunów i całej rodziny) oraz Maluszka do adaptacji w żłobku, zakończy się sukcesem, a wszelkie obawy znikną tak szybko, jak szybko się one pojawiły.

Małe dziecko jest niezwykle mądrym, zdolnym i wspaniałym malutkim człowiekiem. Ma w sobie wiele energii i zdolności do pojmowania nowych pojęć, jest aktywne, a jego wewnętrzna motywacja jest bardzo silna. Jednakże małe dziecko w nowych sytuacjach może być nieco wycofane, nieufne, a co się z tym wiąże nie będzie potrafiło nazwać uczuć, które są dla niego nowe. Nie potrafi radzić sobie z wewnętrzną niemocą i problemami, a wszystko co wcześniej było dla niego niespotkane klasyfikuje jako coś niedobrego i groźnego. Jako doskonały obserwator odbiera świat takim jakim jest, przedmioty są takie jakie widzi, a nasze zachowania traktuje jako prawidłowe i celowe, i na tej zasadzie buduje swój obraz otaczającej go rzeczywistości. Dlatego tak ważne, w okresie adaptacji, jest uświadomienie sobie jego widzenia świata i pomaganie mu w trudnych dla niego sytuacjach, wspierać go, otaczać troską i motywować do dalszego eksplorowania.

„Moje dziecko idzie do żłobka!”
To poważna decyzja, która została podjęta w Waszych domach. Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, których realizacja w Waszych domach może pomóc Wam i Waszym pociechom w procesie adaptacji.

1. Na kilka miesięcy przed rozpoczęciem Waszej przygody w żłobku, uregulujcie maluszkowi rozkład dnia. Niech ramowy plan dnia zamieszczonej na stronie internetowej stanie się dla Was punktem odniesienia. Dzięki takiemu przygotowaniu, stałemu określeniu godzin posiłków, czasie odpoczynku i zabawy, Waszemu Maluszkowi będzie łatwiej przystosować się do zasad panujących w placówce. Niech wieczorne kładzenie dziecka spać będzie wcześniejsze, aby uniknąć rannego trudnego wstawania.

2. Kilka tygodni przed przyjściem do żłobka, zacznijcie z dzieckiem wspólne kompletowanie wyprawki. Dzięki temu dziecko będzie miało poczucie ważności i skupionej uwagi dorosłych na swojej osobie, a także, że pójście do żłobka jest niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu. Pozwólcie dziecku wybrać buciki do placówki czy kolory śliniaczków. Niech takie możliwości wzbudzą w maluszku pozytywne emocje związane z nieznanym. Samodzielne  wyboru pomogą dziecku w momencie słabości w żłobku, będą miały przy sobie przedmioty, które lubią i są im bliskie (bo przecież samo je wybrało i towarzyszyło mu ostatnimi czasy w domu).

20210701_231042.jpeg

3. Pozwól dziecku na zabrania przedmiotów dla niego bliskich do żłobka. Będzie to dla niego niesamowicie ważne podczas kryzysowych momentów (bo takie będą miały miejsce podczas procesu adaptacji). Miękki kocyk, ukochany pluszak – powiernik łez i smutków, czy ulubiony smoczek, pomogą mu i ukoją jego smutek i złe emocje. Zapewni mu to poczucie bezpieczeństwa i kojarzy się z domem. Dla bezpieczeństwa dzieci, podajcie zabawki niezawierające drobnych elementów.

images (3).jpeg

4. Rozmawiaj, informuj, opisuj. Opowiadaj pozytywnie dziecku o żłobku, mów o rzeczach pewnych, np. że będzie tam dużo zabawek, że będą czekać na niego ciocie, które będą się z nim bawić i przytulać, jeśli będzie miało na to ochotę. Nie koloryzujcie. Rozmawiajcie z dzieckiem jak z dorosłym partnerem do dyskusji i tłumaczcie, dlaczego będzie w żłobku. Przed rozpoczęciem przygody w żłobku, o ile jest taka możliwość, spaceruj z dzieckiem w okolicach placówki. Pokaż plac zabaw, zielony teren czy wejście do jego przyszłej grupy. Pokazanie miejsca w towarzystwie pozytywnych emocji na pewno wzbudzi u malucha przyjemne odczucia wobec tego miejsca.

5. W pierwszych dniach lub tygodniach, zorganizuj szybsze odbieranie dziecka z placówki. Czas adaptacji jest szczególnym okresem, który wymaga od rodziców lub opiekunów elastycznego podejścia do sprawy. Dzięki takiej współpracy, adaptacja maluszka do warunków żłobkowych stanie się lepsza, co przełoży się na jego dostosowanie do warunków w placówce. Powinno się stopniowo przyzwyczajać dziecko do rozłąki z nami na coraz dłuższy okres. Warto pamiętać, że nowe otoczenie, nowa grupa rówieśnicza, nowe zabawki i zupełnie nowe twarze otaczające maluszka, są źródłem intensywnych bodźców na układ nerwowy dziecka, które ciągle się rozwija i w tym okresie jest w fazie silnego rozwoju, wpływa na zmęczenie i potrzebę regeneracji i wyciszenia. Dlatego wskazane jest szybsze odbieranie dziecka w tym okresie, w ścisłej współpracy z opiekunami.

6. Pożegnanie. Ten moment powinien być niezbyt długi, stanowczy i bez zbędnego przedłużania. Aby dodatkowo się nie stresować unikaj pośpiechu. Zorganizuj tak czas, aby na spokojnie przebrać maleństwo, pożegnać się i wyjść. Każdy dodatkowy buziak czy zawahanie ze strony rodzica spowoduje, że maluszek będzie koncentrował się na swoich negatywnych emocjach, przeżywaniu rozłąki i płaczu, i swoim zachowaniem będzie próbowało zatrzymać przy sobie rodzica. Niech osobą odprowadzającą dziecko do żłobka, będzie ten rodzic, który lepiej radzi sobie z własnymi emocjami, jest pewniejszy podjętej decyzji i wspiera maluszka w jego trudnych chwilach. Unikajcie określeń: zaraz przyjdę, mamusia pójdzie do sklepu i już wraca. Maluszek jest bardzo mądry i wie, że zaraz to bardzo krótko. Będzie czekał na Was, a jego negatywne odczucia i emocje będą wzmacniały się z każdą minutą oczekiwania na Was. Dodatkowo sprawi to, że Maluch straci do Was swoje pełne zaufanie. A adaptacja będzie się przeciągać. Informuj dziecko kiedy zostanie odebrane posługując się określeniami dla niego zrozumiałymi, np. po obiedzie, po drzemce.  

7. Po wejściu dziecka na salę i po pożegnaniu, ważne jest, żeby nie stać w drzwiach i nie wyglądać swojej pociechy przez okno. To spowoduje niepotrzebne dodatkowe rozdrażnienie maluszka, powrót i utrzymanie płaczu i negatywnych emocji. Jeśli zdecydowaliście się oddać dziecko do placówki, okażcie zaufanie do opiekunów pracujących w żłobku, wspieraj i wspomagaj w procesie adaptacji własne maleństwo.

8. Po spędzeniu czasu w żłobku, niezwykle istotne jest, aby po odebraniu dziecka, rodzice dali dziecku sto procent swojego zainteresowania i czasu. Maluszek może być rozdrażniony, płaczliwy i odczuwający braki w kontakcie z rodzicami. Może nie odstępować Was na krok, zwracać uwagę na swoją osobę. Odreagowuje w ten sposób swoje trudności i emocje. Płacz to nic złego. To forma komunikowania się maluszka z otoczeniem, sposób wyrażania potrzeb i emocji. (Nie zaprzeczajcie emocjom. Zapewniajcie maluszka o zrozumieniu ich emocji, wspierajmy i pomagajmy).  Umożliwiajcie dziecku odreagowanie emocji poprzez dobrze znaną zabawę. Nie wybierajcie zabaw na placu zabaw pełnym dzieci (w żłobku dziecko spotkało się z dużą ilością bodźców, również tych słuchowych) oraz nie eksperymentujcie z nowymi zabawami. Dziecko, odczuwające pełne zainteresowanie ze strony rodziców, szybciej potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji.

9. Rozmawiajcie z dziećmi o czasie spędzonym w żłobku, jak minął mu dzień. Nie odpytujcie, u dzieci w silnym rozwoju umiejętności mowy i rozumienia, mogą pojawić się trudności w odpowiadaniu, co może wiązać się z niepotrzebną frustracją dziecięcą, a co w kolei za tym idzie, z kierowaniem złych emocji w stronę żłobka. Pamiętajcie, jeśli dziecko nie odpowiada na Wasze pytania o dzień w żłobku, nie myślcie, że dzieje się coś złego. Zaufajcie. W żłobku ciocie robią wszystko, aby maluszki czuły się jak w domu. A jeśli wystąpi coś niepokojącego opiekunki, z pewnością zawiadomią o tym rodziców.

10. Pomagajcie dziecku w samodzielności podczas czynności samoobsługowych. Pozwalajcie na samodzielne zasypianie w łóżeczku, pomagajcie w jedzeniu łyżeczką i piciu z kubeczka. Samodzielność obniży u dzieci poziom lęku, niepewności i sytuacji stresujących podczas korzystania z pomocy innych osób.

Zaufanie do placówki i opiekunów sprawujących opiekę nad maluszkiem jest niezbędne i daję szanse na powodzenie w procesie adaptacji. Owocna współpraca, pełna swoboda podczas rozmowy z ciociami i szczerość podczas oddawania maluszka do placówki jest dla nas niezmiernie ważna. Pamiętajcie, każdy maluszek jest wyjątkowy i niepowtarzalny i adaptacja w każdym przypadku jest sprawą indywidualną. Niektóre maluszki adaptują się do żłobkowych warunków szybciej niż pozostałe. Nie jest to jednak kwestia i oceniania. W przypadku pytań i obaw, porozmawiaj z opiekunami lub dyrektorem żłobka. Jesteśmy otwarcie na wszelkie pytania i sugestie. Przecież zależy nam na tym samym, na radości i uśmiechu maluszka. Bo my to kochamy!

Pamiętajmy: szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko!

Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe
Polityka prywatności
Obowiązek informacyjny